Egyesületünk tagjai eltérő képzettséggel, képességekkel, tapasztalatokkal, érdeklődéssel rendelkező emberek. Így a célok elérése érdekében mindenki arra vállalkozik amiben a legjobb teljesítményre képes.
A kutatási tapasztalattal, irodalmi vénával „megáldottak” főleg a helytörténeti értékek feltárását, kötetetekbe rendezését végzik. Ők a Várostörténeti és Honismereti Szakosztályban dolgoznak. Elsősorban nekik köszönhetjük az évente megjelenő Nagykun Kalendáriumot, a helytörténeti füzetek több kötetét, a tudományos emlékülések megszervezését és sok-sok előadást más civil szervezetekben.

Az Építészeti és Környezetvédelmi Szakosztályban tevékenykedők minden évben megszervezik a Műemléki Világnap programját, szakmai véleményükkel segítik az Önkormányzat rendeletalkotó munkáját, pl. település rendezési, környezet- és természetvédelmi, fásítási, parkfelújítási, stb. témákban. Ők különösen figyelik a városban folyó építkezéseket és jelzik észrevételeiket. A Kisbíróban fénykép közlésével köszönik meg a gondosan elvégzett helyreállításokat, új épületeket. Közreműködnek az utcák új elnevezésében, vagy régi nevének visszaállításában. Az ifjú természetbarátok barangolnak a település különböző élőhelyein, fajokat számlálnak és figyelnek meg, gondoskodnak a sérült madarakról.

Az Ifjúsági Szakosztály tagjai és segítői országosan is egyedülálló teljesítményekkel büszkélkedhetnek. Egyedül a mi egyesületünkben szerveztük meg immáron 21 alkalommal a városszépítő tábort. A városban élők láthatják, hogy az 50-60 gyermek és 10-15 felnőtt hogyan szorgoskodik a város különböző pontjain. Elvégezve olyan munkákat, amelyekre vagy pénz, vagy munkáskéz nem jut. Büszkék vagyunk azokra a fiatalokra is, akik I., vagy különdíjat nyertek alkotásaikkal a Város- és Faluvédők Szövetsége országos pályázatain. A gyermekek számára gyakran szervezünk helytörténeti és honismereti vetélkedőket, ahol sok ismeretet szerezhetnek. Szintén az iskolás korosztály és nevelőik vállalták fel a rendszeres sírgondozásokat a város temetőiben (hozzátartozó nélkül elhunyt nevelők, a világháborúkban elesett katonák, az Illéssyek sírjai).

Előd egyesületünk 1934-ben alakult. Akkori elődeink nevéhez kötődik többek között a város utcáinak szakszerű fásítása, melynek nyoma ma is látható, leginkább a Kossuth utca gesztenyefasora felismerhető. Egyik első tervük volt egy pavilon építése az Erzsébet királyné ligetben, mely el is készült, ma sajnos már nem áll. Dr. Csányi József első elnökük kezdeményezte a „pacséri kirajzás” 150. évfordulóján, hogy tartsanak megemlékezést, és látogassanak el a bácskai településre, ahová 1786-ban mintegy 1000 fő kisújszállási települt ki. Már az első évtől nagy majálisokat szerveztek, 1000-1500 belépőt adtak el. Sajnos 1948-ban az országos egyesület-betiltási hullámot nem tudta elkerülni az akkori egyesület.

1987-ben alakult újjá a Kisújszállási Városvédő és –Szépítő Egyesület. Városrendezési és építészeti, várostörténeti- és honismereti, természeti- és környezetvédelmi, ifjúsági szakosztályokkal kezdte meg működését. Ezeket a feladatokat ma is végzi 167 fő természetes személy, és 3 jogi személyiségű tagunk.

1987 óta minden nyáron szervezünk városszépítő tábort gyerekeknek. Ott felnőttek irányításával, kisebb csoportokba szervezve végeznek értékőrző, értékteremtő munkát. Közben megismerkedhetnek értékeinkkel, hagyományainkkal, erősödik a nemzedékek közötti ismeret-átadásra és ismerkedésre is mód nyílik. Tudomásunk szerint az országban egyedülálló, hogy immár 34 éve folyamatosan szervezünk ilyen ifjúsági tábort. Első táborozóink közül többen már az egyesület felnőtt tagjai, tisztségviselői.

A város általános- és középiskoláival egyéb tekintetben is együttműködünk. Költészet napi versmondó versenyeken zsűrizünk, kézműves, hagyományőrző tevékenységeket szervezünk, rendszeresen bevonjuk a tanulókat a város környezetének rendbetételébe, városismereti vetélkedőket, pályázatokat hirdetünk. Mióta a középiskolásoknak 50 óra közösségi munkát kell teljesíteniük az érettségi feltételeként, azóta mintegy 15 iskolával kötöttük megállapodást, és fogadjuk, irányítjuk diákjaikat táborainkban és egyéb tevékenységeink során egész évben.

Országos szinten a Kisújszállás – Karcag – Túrkeve közös rendezésében megvalósult Város- és Faluvédők XXIII. Országos Találkozójának 2004-es rendezése ismertette meg egyesületünk nevét és tevékenységét mindazon táregyesületekkel is, akik addig nem ismerték munkánkat. Máig is egyedülálló, hogy három kisebb vidéki település ilyen jó együttműködésben, ilyen gazdag programmal közösen rendezett volna országos találkozót. A jó együttműködés a környező településekkel azóta is megmaradt. Kiegészítve azzal, hogy segítséget nyújtottunk például a törökszentmiklósi vagy a martfűi városszépítő egyesület megalakulásánál is. Törökszentmiklósról pedig 15 éves fennállásunk alkalmával hímzett egyesületi zászlót kaptunk ajándékba.

Tevékenységünk, ahogyan alapítói céljaink is megfogalmazzák, szeretett városunk, Kisújszállás értékeinek őrzését, gazdagítását kívánja elsősorban szolgálni.

Kezünk nyomát számtalan köztéri alkotás, emléktábla, emlékhely, cégér őrzi. A város határában ősi telephelyeket, földrajzi szempontból értékes természetes vagy mesterséges képződményeket, egykori tanyai iskolák helyét is megjelölünk. Köztéri alkotásaink közül jeles eleink portréi a Kálvin parkot szoborparkká alakították. Részt veszünk a helyi értékvédelmi rendelet megalkotásában, véleményezésében. Ennek nyomán a helyi védettséget élvező épületeket is megjelöljük. Erre kiváló alaklom az áprilisi Műemléki Világnap. Ekkor az egyesület által alapított Gaál Kálmán Díj adományozásával magánszemélyek és közösségek értékteremtő, értékőrző tevékenységét ismerjük el. Egyben tisztelettel adózunk egykori polgármesterünk emlékének, akinek 32 éves vezetői működése alatt alakult ki a városközpont mai arculata.

Munkánkhoz folyamatos forrásteremtésre is szükség van. Ennek egyik formája, hogy számos pályázatot nyújtunk be országos, térségi és helyi támogatók felé. Így létesülhetett Kun kapu erdélyi, bácskai és kisújszállási fafaragók együttműködésével. Így tekinthetünk a „Mély a múltnak kútja” című pályázatunk eredményeként a pásztorkodás emlékhelyére a helyreállított gémeskútnál. A szilaj pásztor szobra Erdélyből származó tölgyfából a Felvidék szélén, míg kutyája a Bácskában Pacséron készült, és a kunok között nálunk találkozott. Szintén pályázati forrás segített a „Kisújszállás Város Története a legrégibb időktől 2012-ig” című monográfia megjelenésében. A pályázatok mellett jelentős az adománygyűjtés is egy-egy közösségi cél érdekében.

Legalább ekkora (emberi) forrásteremtő jelentőséggel bír azonban az a fajta magánemberi és civil közösségi kapcsolatrendszer, melyet rendezvényeink, értékőrző tevékenységünk során alakítunk ki és ápolunk. Azok a szavak, érzések, tekintetek, átélt pillanatok sokszor többet érnek, mint akármilyen nagy összegű adomány. És többet is kamatoznak, mint a bankszámlán zsugorgatott garasok. Odafigyelésben, viszont segítésben, figyelemfelhívásban, egymás rendezvényeinek látogatásában, gazdagításában, a jövő nemzedékek szemléletformálásában lehet mérni eredményüket. Ehhez hagyományos, a városi rendezvénynaptárban is helyet kapó, az önkormányzattal partnerségben megvalósított programjaink adnak megfelelő teret és elismerést a városban. A más szervezetekkel és az önkormányzattal való partnerséget nagyban segíti tagjaink más civil közösségekben és a képviselő-testületben fenntartott tagsága is.

Hagyományos rendezvényünk a fáklyás felvonulás március 14-én este. Több száz résztvevő indul emlékmenetre az egyesület által emelt Illéssy-Kossuth Emlékkaputól a további 48-as emlékhelyeket felkeresve.

Szent György napkor a kihajtás emlékére állattartó őseink mai leszármazottainak szívét is megdobogtatja a lovas bemutató, vagy a karikáscsörgető verseny. Itt is több százan találkoznak minden korosztályból, és töltenek kötetlenül egy délutánt együtt. A kézműves és hagyományőrző bemutatók sora évről-évre bővül az önkéntesen csatlakozók által.

A Műemléki Világnap és a Városszépítő Tábor hagyományos rendezvényeinkről korábban már szóltunk. E mellett aktívan részt veszünk a Nagykun Hagyományőrző Bál, és az Elszármazottak Találkozójának rendezésében, valamint állandó segítői, résztvevői vagyunk a város őszi Kivilágos Kivirradtig Fesztiváljának. Még a Gasztroangyal műsorában is megjelentek tagjaink hagyományőrző ételek bemutatásával. Az utóbbi évek sikere a bel- és külföldi egyesületi kirándulások meghonosítása. Továbbá az, hogy az immár ötödik évadához érkezett az „Ahogy tagjaink látják” fotókiállítás-sorozatban meg is mutathatják fotózó tagjaink, hogyan látják rendezvényeinket, vagy a körülöttünk lévő világ értékeit.

Értékeinket másként is igyekszünk maradandó formában bemutatni. Egyesületünk tagjai adják a Kisújszállási Nagykun Kalendárium szerkesztőbizottságát, tiszteletbeli elnökünk a Helytörténeti Füzetek sorozat főszerkesztője. Saját kiadványokkal is megjelenünk a tagság és a város közössége előtt. Közülük hármat szeretnénk kiemelni.

A Városvédő naptár egyesületünk éves tevékenységét mutatja be képekben. Évente több száz példányban kerül a közösségek irodáiba és a családokhoz. Képein érzékelhető a rendezvényeink iránt mutatkozó élénk érdeklődés. Egyben minden évben dokumentálja tevékenységünket, programjainkat, a város jelentős eseményeit. Címlapján legutóbb Kisújszállás szülötte, Csukás István előtt is tisztelgő Süsü játszótér avatásáról készült fotóval leptük meg a közösséget.

Immár ötödik, mindig átdolgozott és bővített kiadása is megjelent az Arany Diák Alapítvánnyal közös pályázat keretében megjelent „Séták Kisújszálláson, a Nagykunság kulturális fővárosában” városismertető füzetünk. A helyi lakosok és az idelátogató turisták számára is hordoz hasznos információkat a látnivalókról, szolgáltatásokról, a város hagyományairól. Benne a város emlékhelyeinek katasztere is megtalálható. A kiadvány elérhető: http://www.kisujszallas.hu/files/setak_kisujszallason_2019.pdf. Hasonlóan népszerű volt a városról készült két képeslap-sorozatunk is.

Az utóbbi évek legnépszerűbb kiadványa volt az „Ablakos kalácstól a vízen kullogóig” című, hagyományos kisújszállási sütemények fotóit és receptjeit közreadó könyvünk majd annak folytatásaként megjelent „Kemencés ételek a Nagykunságban” című. A velünk élő hagyományt a még köztünk élő nagymamák úgy is igyekeztek átadni, hogy a városszépítő tábor alatt közösen sütötték meg legjobb receptjeiket az unokákkal. A fotókat is kisújszállási szakemberek készítették, a nyomdai munkálatok is helyben zajlottak.

Munkánk elismerése, hogy kiadványainkat keresik, rendezvényeinket látogatják, tevékenységünket gyakran kérés nélkül, vagy kérésre, de anyagi ellenszolgáltatás nélkül is sokan segítik, meghirdetett céljainkra adományoznak, taglétszámunk gyarapszik. Tagjaink számára rendszeresen szervezünk bel- és külföldi kirándulásokat.

E mellett természetesen jól esik, ha komoly döntéshozók is érdemesnek találnak minket egy-egy díj odaítélésére. Tagjaink saját szakterületükön, vagy egyesületünkben végzett tevékenységükért számtalan elismerésben részesültek. Az egyesület átvehette Kisújszállás Város Pro Urbe Díját, a Város- és Faluvédők Szövetségének Kós Károly Díját. Tagjaink közül eddig öt fő részesült országos szintű Podmaniczky Díj elismerésben városvédő tevékenységéért. A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Civil Információs Centrum által 2019-bena alapított megyei „Civil Díj” elismerést először egyesületünk vehette át a civil szervezet kategóriában.

Mi lehet a titkunk? A sokszínűség, az elkötelezettség, a város szeretete, az önkéntesség, az önzetlenség, a jövőbe vetett hit, az összefogás öröme. Talán az sem közömbös, hogy az elmúlt 32 esztendőből az utóbbi 17-ben ugyanaz a két személy az egyesület többször újraválasztott két vezető tisztségviselője, maguk köré azonban a modern kor kihívásaira újabb válaszokat adni tudó, folyamatosan megújuló vezetőséget szerveznek, mindeközben kikérve az elődök tanácsait, és megtartva a közgyűlés határozatait.

Mit szeretnénk a jövőben? Továbbra is megfelelni a tagság által képviselt, és a város jó érzésű lakossága és vezetése által közvetített értékeknek. Méltó tagja lenni a „Nagykunság kulturális fővárosa, Kisújszállás” civil társadalmának. Partneri együttműködést építeni a hasonló közösségekkel. Látni és segíteni városunk megtartását és fejlődését sok nemzedéken át.

Nagy Lajos
alelnök